Anadolu’nun Sırları | Kitap Tavsiyesi

Normalde insanlara sık sık kitap tavsiyesinde bulunan birisi değilimdir. En son kitap tavsiyesi videosunu yaklaşık bir yıl önce yayınlamışım. Bence kitap, çok kişisel bir konu. Toplumun beğendiği kitabı beğenmek zorunda olmadığı gibi, kimsenin okumaya tenezzül etmediği kitabı baş ucu kitabı yapabilir insan. Mesela ben aldığım her kitabı bitirmem, daha doğrusu bir kitap beni verdiği bilgilerle doyurmuyorsa, ya da hikayesi ile içine çekemiyorsa asla o kitabı bitimek için kendimi zorlamam, vaktimi harcamam. Aynen o kitap kütüphanenin kenar köşesine yollanır, hemen yeni kitabı alıp okumaya başlarım. Vakit, istemediğimiz şeyler için harcanacak kadar bol ve değersiz değil!

Zaten ülke olarak kitap okumayı pek sevmediğimiz, hatta kitap okumanın ne demek olduğunu bilmediğimiz ne yazık ki kabak gibi ortada. TÜİK‘in 2017 senesinde yayınladığı bir veriye göre, kitap, insanımızın ihtiyaç listesinde tam 235. sırada. Ayrıca insanımız gününün 6 saatini TV karşısında, 3 saatini internette geçirirken sadece ve sadece 1 (BİR) dakikasını kitap okuyarak geçiriyormuş. (Aklınız karışmasın, insan evladı kitabı eline alıp bir dakika içinde kapatmaz, ankete katılanların nasıl bir çoğunluğu “kitap okuamaya hiç zaman ayırmıyorumok” dediyse ortalama bir dakikalara düşmüş)

Yetmezmiş gibi UNESCO’nun dünya çapında yaptığı düzenli kitap okuma alışkanlığında ülkemiz listenin en alt sıralarında yer almış, araştırmaya göre ülkemizde düzenli kitap okuma oranı BİNDE BİR. Bin kişiden bir kişi düzenli olarak kitap okuyor özetle. Peki diğer ülkeler? İngiltere ve Fransa’da bu oran %21, Japonya’da ise %14.

Neyse konuyu dağıtmayayım, yıllar sonra bir kitap tavsiyesinde bulunmak için tekrar geçtim kamera karşısına,

Şimdi size bir kaç isim, olay ve mekan adı vereceğim, bakalım ortak noktalarını bulabilecek misiniz?
HOMEROS, Tarihin babası HEREDOT, Coğrafyasının atası STRABON, Dünya’nın 7 harikasından 2’sinin ev sahibi, ayrıca Dünyanın ilk tapınağı, ilk üniversitesi, ilk borsasının, tarihteki ilk birleşmiş milletlerin ve ilk yazılı antlaşmanın ev sahibi … liste uzayıp gidiyor.

Tahminleri alalım… Sanırım cevabı duyar gibiyim, evet doğru tahmin ettiniz, Anadolu. Anadolu bu saydıklarımın ve daha bir çoğunun ya doğum yeri, ya ev sahibi.

Kerim Kuvetli’nin kalema aldığı “Anadolu’nun Sırları” adlı kitap şimdiden benim için baş ucu kitabı oldu bile. Anadolu tarihi hakkında yazılmış, akademik dilden uzak, okuyucuyu sıkmayan ve görseller ile güçlendirilmiş bir anlatıma sahip bu kitabı okuduğunuz zaman, yaşadığınız coğrafyanın tarihi hakkında ne kadar az şey bildiğinize şaşıracaksınız.

Yazıyı fazla uzatmadan merak edenleri videoya alalım o zaman,

Keyifli seyirler…

BOOKING.COM Booking.com
Önceki İçerikDikkat Eksikliği
Sonraki İçerikKalabalıkta Video Çekebilmek!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here