Ana SayfaVLOGCadılar Bayramı

Cadılar Bayramı

Bugün 31 Ekim Cadılar Bayramı. Her sene 31 Ekim’de dünyanın pek çok yerinde (özellikle Amerika’da) rengarenk kostümler, içi oyulmuş balkabakları ve çılgın partilerle kutlanıyor. Ülkemizde de son dönemlerde partiler ve etkinliklerle kutlanan Cadılar Bayramı’nın kökenini, nerede ve kimler tarafından ilk ortaya çıktığını hiç merak ettiniz mi?

Cadılar Bayramının kökeni günümüzden yaklaşık 2000 sene öncesine, Pagan inanışındaki Keltler‘e dayanıyor.

Cadılar Bayramı Keltler’in Hasat Festivali

İlk cadılar bayramı kutlamaları, günümüzden 2000 yıl önce Britanya ve Kuzey Fransa’da yaşamış olan pagan Keltler’in Samhain Festivali idi. Peki nasıl oluyorda, iki bin yıllık Pagan festivali günümüzde seküler bir bayrama dönüşebiliyor?

Halloween Adı Nereden Geliyor?

Halloween ismi aslında “All Hallows’ Eve” (Azizler Günü Arifesi demek) adının zaman içerisinde değişmiş hali.

Roma’da uzunca bir süre Hristiyanlık kabul görmemiş ve Pagan inanışlarına devam edilmiş. Ne zaman Roma Hristiyanlığı resmi din olarak kabul ediyor işte ondan sonra Pagan adetleri tek tek asimile edilmeye başlanıyor.

VII. yüzyılda Papa IV. Boniface, halk tarafından o zamanlar kutlanmaya devam eden bir Pagan adetini asimile etmek amacıyla 13 Mayıs’ta kutlanan Azizler Günü‘nü Samhain‘in yerini alması için 1 Kasım’a taşır. Ve o tarihten itibaren Azizler Günü’nün Arifesi (Yani 31 Ekim) kutsal kabul edildi. Halloween sözcüğü “All Hallow’s Eve” (Azizler Günü’nün arifesi, akşamı) kavramının zamanla kısalması ile oluşmuştur.

Keltler için bugün Neden Önemli?

Yukarıda anlattığım gibi, bu bayramın ilk adımını atanlar Keltler. Peki Keltler kim acaba?

Keltler, bir kaç y.y. boyunca Avrupa’nın en baskın insan topluluğu. Anadolu’dan İrlanda’ya kadar geniş coğrafyaya yayılmışlar. Keltlerin asla birleşik imparatorlukları olmamış.

Kelt takviminde 31 Ekim yazın ve hasatın son günüymüş. Kelt inancına göre yılın son gecesi olan bu gece, yaşayanlar ve ölüler arasındaki duvar incelirmiş ve ölüler dünyayı ziyarete gelirmiş. Kötü ruhları uzaklaştırmak için meydanlarda ve evlerin önlerinde dev ateşler yakılır ve bu ateşe hayvan kemikleri atılırmış. Bu kemiklerden çıkan kötü kokunun kötü ruhları uzaklaştırdığına inanılırmış.

Yani anlayacağınız üzere bu adetin çıkış amacı bugünkü konsepte epey uygun. Kötü ruhları korkutup kaçırmak. Öcüler, böcüler…

Neden Cadılar Bayramında Balkabağı Var?

cadılar bayramı
Kaynak : JW.org

Öncelikle belirtelim, bu işin başlangıcında balkabağı falan yok. Zamanında turp, turunçgil gibi çeşitli meyveler çirkin ve korkutucu suratlara benzetilecek şekilde oyulur ve içlerine mum yerleştirilirmiş. Mesela İrlandalılar turp oyuyorlar ve içine ışık yerleştiriyorlardı. İşte bu korkutucu şekilde(!) oyulup hazırlanan turplar, meyvelerin amacı o gece gelen kötü ruhları korkutup kaçırmak! (Ulan aralarından birisi de dememiş, “olm bunlar zaten hortlak, turptan kabaktan korkar mı hiç!” diye)

Ancak Avrupa’dan insanlar Amerika’ya göç etmeye başlayınca bakıyorlar ki burada en kolay bulunan şey balkabağı, e maşallah ebatlarıda kocaman, “o zaman” diyolar “biz balkabağı oyalım”.

Cadılar Bayramında Neden Korkutucu Kostümler Giyiliyor?

İlk zamanlarda bu günde insanlar, ortalıkta dolaştığına inandıkları kötü ruhlara tanınmamak için maskeler takıyor, kostümler giyiyorlarmış. Günümüzde giyilen kıyafetlerin ve ilginç ev süslemelerinin kökeni işte bu geleneye dayanmakta.

Steam Halloween İndirimleri

Halloween zamanında oyuncular için muhteşem fırsatlar oluyor. Mesela Steam Halloween İndirimleri. Oyun platformu Steam üzerinden bir çok oyun (özellikle korku temalı oyunlar) muhteşem indirimlerle oyuncuları karşılıyor bu günlerde.

Eğer sizde bilgisayar oyunları ile çok vakit geçiriyorsanız, Steam Cadılar Bayramı indirimlerini değerlendirin derim.

Açıkçası ben bu tip günlere, etkinliklere pek sıcak bakamıyorum. Yok Sevgililer Günü, yok falanlar günü, filanlar günü… Bunların hepsinin altında alışveriş yapılmaya teşvik edilmesi olduğuna inanıyorum. Özetle, In God We Trust 😉

Efendin Cadılar Bayramı ile ilgili bilgilendiğimize göre hadi gelin şimdi güzel bir gezi yazısı okuyalım neşemiz yerine gelsin, ne böyle öcü böcü kabak…

Kaş Gezi Rehberi için buraya, Ayvalık-Cunda Gezi Rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.

Tüm yorum ve görüşlerini aşağıda paylaşın, hep beraber konuşalım 🙂

Mert Sezer
İnşaat Mühendisi / Vlogger / Youtube Kanal Geliştirme Danışmanı
Önceki İçerikIphone 11 Alınır mı?
Sonraki İçerikKandao QooCam İncelemesi
Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN YENİLER

TAKİP EDİN

574BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone