Ana SayfaBLOGIphone 11 Alınır mı?

Iphone 11 Alınır mı?

Apple yeni telefonu Iphone 11, Iphone 11 Pro ve Iphone Pro Max modellerini geçtiğimiz haftalarda tanıttı. Ve tüm dünya tanıtım gününden itibaren bu telefonları konuşur oldu. Iphone 11 alınır mı diye sorularda beraberinde türedi!

Hemen ufak bir uyarıda bulunarak devam edeyim, bu yazımız (ve videomuz) Iphone 11 alıp almamakta kararsız kalan kişilere hitaben yazıldı. Yazıya geçmeden önce Apple Iphone 11 fiyatları ne kadar bir ona bakalım,

Iphone 11’in en düşük fiyatlı konfigürasyonu olan Iphone 11 (64 GB) 7.300 TL fiyatla ülkemizde satışa çıktı. En pahalı konfigürasyona sahip Iphone 11 Pro Max (512 GB) ise tam tamına 15.000 TL

Peki ülkemizdeki fahiş vergileri bir kenara bırakıcak olursak, acaba bu telefon dünyada ne kadara satılıyor?

Yurtdışında Iphone 11 Kaç Para?

Amerika’da Iphone 11 (64 GB) 700 USD’dan, Iphone 11 Pro Max (512 GB) ise 1.450 USD’dan satışta.

Avrupa’da ise Iphone 11 (64 GB) modeli 800 EURO’dan satışta, Iphone 11 Pro Max (512 GB) modeli ise 1.549 EURO’dan satışta.

Yurtdışındaki bir ürünün fiyatının bir anlam ifade edebilmesi için o ülkenin asgari ücretine de bakmak gerekiyor. Mesela Amerika’da yaşayan bir kişi bu telefonu almak için ne kadar çalışmak zorunda? buna bir bakalım istiyorum. Amerika’da yeni asgari ücret saatlik 15 USD olarak belirlenmiş, yani ayda yaklaşık 160 saat çalışan bir kişi ay sonunda yaklaşık 2.400 ABD Doları kazanıyor. Almanya’da asgari ücret 1.557 EURO ike Fransa’da 1.521 EURO. Yani özetle bu ülkelerde yaşayan asgari ücretliler bir maaşları ile telefonu rahatlıkla alabiliyor. (bir aylık maaşı bir cep telefonuna vermek!)

Peki ülkemizde durum acaba ne? Tahmin etmişsinizdir sanırım, bizde asgari ücret NET 2.020 TL. Bu da demek oluyor ki bir asgari ücretli en az 4 ay boyunca çalışacak, bir kuruş dahi harcamadan yaşayacak ve ancak bir Iphone 11 alabilecek. (4 aylık maaşa telefon almak mı???) Neyse biz bu detaylara fazla girmeden konumuza dönelim,

Sosyal Medyada Iphone 11 Çılgınlığı

Iphone 11 tanıtıldığından beri birçok teknoloji siteleri, YouTube yayıncıları bu telefon ile ilgili video yayınladı. Kutu açılışları, ilk kim aldı videoları, teknik incelemeleri, vs. tabi konu bu kadar gündemde olunca bu videolar, yazılarda milyonlarca kişi tarafından izlendi, okundu.

Cep telefonu bir arzu nesnesi. Bunu ben söylemiyorum, ABD’de 20-24 yaş aralığındaki gençlerle yapılan bir araştırma söylüyor. Gençlere sormuşlar, sahip olmak istediğiniz en önemli nesne nedir diye. Çoğunluğu “cep telefonu” cevabını vermiş. Hatta belki hatırlarsınız zamanında Iphone 6 alabilmek için insanlar böbreklerini, bekaretlerini satmışlardı internet üzerinden.

iphone 11 alınır mı

Yaklaşık 4 sene sonra arzulanacak bir hali kalmayacak olan ve bu süre zarfında sana zerre bir şeyler katmayacak bir telefona bu kadar para vermek yerine ülkenin en güzel yerlerini ve dünyayı gezmeye ne dersin?

Evet yanlış okumadın. Bu paraya ülkemizin ve dünyanın bir çok güzel yerini görebilir ve hatta Iphone’un kamerasından daha kaliteli bir fotoğraf makinası ile fotoğraflar da çekebilirsin. Hazırsan başlıyorum anlatmaya.


Iphone 11 Alınır mı? -> Gerçekten İhtiyacın Var mı?

En ucuzu Iphone 11 modeli ile en pahalı Iphone 11 modeli arasında bir ortalama alırsak yaklaşık olarak 11.500 TL gibi bir bütçe karşımıza çıkıyor. (Ki bu paraya Iphone 11 Pro Max alamıyorsunuz ama biz yine de ortalama devam edelim)

1-) Gezilerimize başlamadan önce güzel bir fotoğraf makinası alarak işe başlayalım diyorum. İnternet sitelerinden uygun ve kaliteli bir fotoğraf makinası aradığım zaman karşıma ilk olarak Canon PowerShot SX530 16.0 MP 50x Optik Zoom Dijital Fotoğraf Makinesi çıktı. Fiyatı 1.700 TL. (LİNK) Tekniğine kalitesine fazla takılmadan “Canon bizi üzmez” diyerek güzel bir fotoğraf makinası alıyoruz. Kalan paramız 9.800 TL

2-) Fotoğraf makinamızı aldığımıza göre gezmelere başlayabiliriz. İlk rotamız ülkemizin dünyaca ünlü noktalarından biri olan Kapadokya‘ya. TatilSepeti sitesinde 750 TL’ye buldum bu turu. Bu fiyata Tuz Gölü’nü, Ihlara Vadisi’ni, Kapadokya bölgesindeki o muhteşem Yer altı şehirlerini, Peri Bacalarını ve Göreme Açık Hava Müzesi’ni görme şansı yakaladım. Hadi tur boyunca 400 TL ekstra harcama yapmış olalım, yani toplamda bu tur bize 1.150 TL’ye geldi. Tur sonunda kaldı cebimizde 8.650 TL.

Burada seçtiğim ürünler ve gezi rotaları hızlı bir şekilde internet üzerinden bulduğum bilgilerdir, benim gibi tur satın almak yerine ucuz uçak bileti kovalayıp otel rezervasyonu yapabilirseniz inanıyorum ki tatilinizi çok daha uyguna getirebilirsiniz.

3-) Şimdi rotamızı GAP’a çeviriyoruz. Yine ufak bir inceleme ile Adana, Antakya, Antep (Zeugma Müzesi’ni görecekmiş), Halfeti, Nemrut Dağı (EFSANE), Şanlıurfa ve haliyle Göbeklitepe, Harran, Mardin, Midyat ve Hasankeyf‘i kapsayan ve uçakla gidip gelinecek bir tur buldum. Fiyatı tam olarak 2.000 TL. Hadi 600 TL’de tur boyunca harcamış olun, yani toplamda 2.600 TL‘ye bu kadar yer görüp fotoğraflar çekeceğiz. Bu gezi sonunda cebimizde kalan para 6.000 TL. (Bu turda TatilSepeti adlı siteden)

Kapadokya’yı gördük, GAP bölgesinde görülmedik yer bırakmadık, hadi gelin artık yavaş yavaşa yurtdışına çıkalım ne dersiniz?

4-) Şimdi istikamet Orta Avrupa. Orta Avrupa’da tam 6 ülkeyi gezdiren ve bu gezilerde tüm ekstralarında dahil olduğu bir tur paketi gördüm. İçerisinde Prag, Budapeşte, Viyana, Belgrad, Dresden ve Karlofça gibi yerler var. Laf aramıza YouTube üzerinden Prag gezimi, Budapeşte gezimi, Viyana gezimi izleyebilirsiniz. Hatta izleyiniz, izletiniz 🙂 Neyse konuyu dağıtmayalım, bu turun fiyatı 400 EURO yani yaklaşık 2.500 TL. Tüm ekstralar dahil olduğu için ekstra harcamamız çay, kahve olacağından 500 TL ekstra harcama yapalım. Yani bu tur toplamda 3.000 TL gibi bir paraya gelecek sizlere. Çektireceğiniz yüzlerce fotoğraf, edineceğiniz bilgiler, kültürel katkıları ise paha biçilemez. Bu tur sonunda da kaldı mı cebimizde 3.050 TL (Bu kampanya Tatilbudur sitesinden)


Booking.com

5-) Yurtdışına çıkacaksak eğer, Roma ve Floransa‘ya uğramadan olmaz diyerek bu kadar gezmenin üzerine güzel bir İtalya seyahati patlatalım mı? Bence patlatalım. Tatilbudur adlı sitede yaptığım çok kısa araştırmada 250 EURO’ya yani yaklaşık 1.650 TL’ye Roma’da ve Floransa’da tam 4 gün gezeceğimiz bir tur buldum. O muhteşem Roma İmparatorluğu’nun eserlerini görüp fotoğraflarını çekeceğiz, hem de Floransa’ya gidip muhteşem eserleri canlı canlı göreceğiz. Laf aramızda Michelangelo’nun eserlerinin hastasıyız efendim. Bu sebepten Roma’daki Hz.Musa’nın 10 emiri elinde tuttuğu heykelini ve Floransa’daki Davut heykelini görmeniz gerekiyor. Dünya gözü ile o heykelleri gördüğünüz zaman ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız! Tabi Avrupa pahalı olur diyerek bu turda ekstra 1.400 TL harcadığımızı hesaba katıyorum. Böylece bu gezi bize yaklaşık 3.000 TL’ye mal oluyor ve bakiyemizi sıfırlıyoruz.

Gördüğünüz gibi 4 sene sonra “eskidi la bu” diyeceğiniz bir cep telefonu parasına ülkemizin en güzel yerlerini ve Avrupa’da görülmesi gereken rotalardan bazılarını gezdik, hem de kendi fotoğraf makinamız ile bol bol fotoğraf da çekerek! Ve ayrıca bu gezilerde çektiğin fotoğraflar, edindiğin tecrübeler ve anılar ÖMRÜNÜNÜN SONUNA KADAR ESKİMEYECEK!

Iphone 11 alınır mı, karar senin,

Görüşmek üzere,

Mert Sezer
İnşaat Mühendisi / Vlogger / Youtube Kanal Geliştirme Danışmanı
Önceki İçerikKaş Gezi Rehberi
Sonraki İçerikCadılar Bayramı
Booking.com

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN YENİLER

TAKİP EDİN

574BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone