Kalabalıkta Video Çekebilmek!

Bana, özellikle vlog işine yeni başlayan veya başlamayı düşünen takipçilerimin genellikle sordukları bir soru var ki üzerine konuşmadan edemedim. “Kalabalıkta, insanlar sana bakarken nasıl video çekebiliyorsun” diye o kadar çok soru geliyor ki, artık bu konuda bildiklerimi paylaşmamın zamanının geldiğini gösterdi.

Şimdi diyebilirsiniz ki ne var bunda? Daha önce hiç vlog çekmemiş olanlar için veya bu durumu hiç yaşamamış olanlar için sahneyi kısaca şöyle anlatalım;

Elinde kocaman bir kamera üzerine peluş fareye benzeyen bir mikrofon. Kamerayı kendi doğru çevirmişsin ve kendini çekiyorsun ve konuşuyorsun.

Kabul edelim ,nsan içinde vlog çekmek çok da kolay bir şey değil. Çoğu zaman insanlar Instagram’da paylaşmak için hikaye çekmeye bile çekiniyor kalabalık bir ortamda. Benim bile hala zamana zaman rahatsız olduğum anlar oluyor kalabalıkta. Ki 2 seneye yakın süredir vlog çekiyorum. Bu garip durumun vlogger için bir dezavantajları var tabi, mesela “acaba insanlar bana mı bakıyor” diye düşünürken söyleyeceklerini unutuyorsun, çekingen çekingen konuşuyorsun kameraya, böyle sessiz sessiz içine içine konuşmalar. Peki senin kaydederken zevk almadığın, neşeni ekrana yansıtamadığın videoları izleyecek kişi izlerken ne zevk alacak? Düşünsene karşında sessiz sakin, mıy mıy mıy konuşan biri var.

Olayın en vahim boyutu aslında yeni vlog işine girişenlerde daha net gözüküyor. Hem kameraya alışık olmadıkları için kamera kayıttayken “ben şimdi ne konuşacağım, ne söleyecektim?” gibi sorularla boğuşurken bir yandan “insanlar acaba bana mı bakıyor? Beni mi dinliyor buradaki herkes?” gibi sorular ile birleşince seyreyleyin gümbürtüyü. Kamera karşısında olmaktan, kameraya alışmadan bir de kalabalığa karışmak herkesin rahatça becerebileceği birşey değil.

İşte bu sorundan muzdarip olan içerik üreticileri için, kalabalıkta vlog çekme fobisinden hızlıca kurtulup rahat rahat vlog çekebilmeleri adına benim işime yarayan teknikleri bu videoda paylaştım.

Umarım bu video ile kalabalıkta video kaydetmekten çekinmeye son verir, keyifli içerikler üretirsiniz.

Keyifli seyirler dilerim,

BOOKING.COM Booking.com
Önceki İçerikAnadolu’nun Sırları | Kitap Tavsiyesi
Sonraki İçerikHafta Sonu İğneada. Longoz Ormanlarında Kano Keyfi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here