Ana SayfaSEYAHATKaş Gezi Rehberi

Kaş Gezi Rehberi

Kaş gezi rehberi ile yeniden beraberiz sevgili dostlar. Senelerdir Türkiye’deki en iyi dalış noktaları listemizin başında yer alan Kaş, bu sefer hem dalmak hem de Antalya Kaş’ın o eşsiz güzelliklerini ve tarihini sizlere gösterebilmek için durağımız oluyor.

Kaş denildiği zaman sizin aklınıza ne geliyor bilemiyorum ama defalarca gitmiş birisi olarak bizim aklımıza mavinin ve yeşilin en güzel tonlarının birlikteliği geliyor. Berrak suların dinginliği, doğanın güzelliği ve caretta carettalar ile yüzebilmek bizlere her zaman Kaş’ı özleten sebepler. Bu son gidişimizde, internette bol “like” alan mekanların ziyaretçi akınını uğraması durumundan Kaş’ın da nasibini almış olması dikkatimizi çekti. Atın fava bekleyin, çok kısa süre sonra Alaçatı veya Bodrum gibi bir yer olacak Kaş!

Antalya’ya bağlı olan Kaş, yaz sıcağının en çok hissedildiği bir yer ama bu sıcak sayesinde senenin neredeyse 8-10 ayı denize girebilme imkanı sunuyor. Ayrıca Kaş’ın tam karşısında Yunanistan’ın Meis adası gün batımında muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Kaş’dan Meis’e nasıl gidilir diye düşünüyorsanız hemen cevap verelim, günübirlik feribotlarla Meis’e ulaşım imkanı da var. Uzo ve Kalamar aşkına yenik düşenler feribot saatlerine baksın derim 🙂

Kaş Gezi Rehberi

Kaş Gezi Rehberi

Kaş’a Nasıl Gidilir?

Kaş’a uçakla gelmeyi planlayanlar için önemli bir noktayı belirterek başlayalım söze. Kaş, “Antalya’nın bir ilçesi olduğuna göre uçakla Antalya’ya gelebilirim” diye düşünmeyin sakın, çünkü Kaş Dalaman Havalimanı’na Antalya Havalimanı’ndan yaklaşık 50 km daha yakın. Antalya-Kaş arası 200 km civarıyken Dalaman-Kaş arası yaklaşık 150 km. Ama tabi uçak bileti fiyatlarını göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin siz yinede. Her şekilde araç kiralayacaksanız ve Antalya uçak bileti çok daha uygunsa değerlendirin derim.

Dalaman’dan Kaş’a Nasıl Gidilir?

Bunun için üç seçeneğiniz var. Ya araç kiralayacaksınız ya otobüs-minibüs kombinasyonunu kullanacaksınız ya da 8-10 kişilik özel firmalara ait shuttle denilen vip minibüsleri kullanacaksınız.

Bizim bu gezimizde ulaşım sponsorumuz ElitCar Rental olduğu için bizler kiralık araç ile Dalaman’dan Kaş’a yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk ile vardık. Sağolsun ElitCar Rental yetkilileri uçaktan iner inmez bizleri bekliyordu, hiç vakit kaybetmeden hemen aracımızı teslim aldığımız gibi yola çıktık. Ek olarak dönüşte de çok kolay ve hızlıca aracımızı kendilerine teslim ettik. (Sponsorumuzun reklamınıda yapalım ama değil mi.)

Otobüs – minibüs kombinasyonu içinse küçük bir araştırma sonrasında ulaştığımız bilgiye göre, Dalaman Havalimanı’nda uçaktan indikten sonra hemen çıkışta bekleyen Fethiye minibüsleri ile Fethiye otogara gitmeniz gerekiyormuş. (Yaklaşık bir saatlik bir yolculukla) Ardından Kaş-Antalya arasında çalışan otobüs firmasına binerek yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk ile de Kaş’a geçebilirmişsiniz.

Shuttle firmaları için internette bir çok seçenek olduğu için şu firma veya bu firma demek istemiyorum. Google’dan rahatlıkla ulaşabilirsiniz bu firmalara. Bilgi amaçlı olsun, 2019 itibariyle kişi başı tek yön 80 TL gibi bir ücret istiyorlardı.

Booking.com

Kaş’ın Tarihi

Kaş’ta bulunan antik kentin arkeolojik buluntularla kanıtlanan adı “Habesos”. Antik kent, tarihte “Antiphellos” ismi ile anılmıştır. Antiphellos, Karya ve Likya Bölgeleri arasındaki bağlantıyı sağlayan yolların kesişme noktasında bulunan bir liman şehriymiş.
Makedonya Kralı Büyük İskender’in, Anadolu seferi sırasında, krallığının egemenliği altına girmiş bir yer burası. Antik kent, Roma Dönemi’nde önem kazanmış ve Bizans Dönemi’nde Piskoposluk merkezi olmuş. Bu dönemde Arap akınlarına uğramış daha sonra Anadolu Selçuklu topraklarına katılarak “Andifli” adını almıştır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmasını takiben Tekeoğulları Beyliği yönetimi ele geçirmiş ve Osmanlı Devleti ilçeyi Yıldırım Beyazıt zamanında topraklarına katmıştır.

Kaş’ta Nerede Kalınır?

Kaş’ta konaklama için ya Kaş merkezdeki pansiyonlarda veya otellerde kalacaksınız ya da Çukurbağ Yarımadası’ndaki pansiyon veya otellerde. Bunların dışında merkezin biraz dışında da konaklama ve camping imkanları mevcut ama bilgim olmadığı için oralara girmeyeceğim.

Kaş Merkezde Konaklama : Kaş’ın merkezinde konaklayabileceğiniz ufak pansiyonlardan tutunda havuzlu otellere kadar bir çok seçenek mevcut. Biz okulların açıldığı hafta buraya gittik belki biraz daha sakin olur diye ama ne yazık ki hiç bir sakinlik söz konusu değildi ki ben bayramda seyranda buraları düşünemiyorum. Bu kalabalıkta yanında gürültü ve otopark sorununu getiriyor. Limanda belediyeye ait ücretli bir otopark var ama yer bulmak ne mümkün! Kaş’ın içi derseniz, o daracık sokaklarda araba park etmeyi geçtim, yürümek bile bazen yorucu. Tabii kendi otoparkı olan ve merkezdeki gürültülü yerlerden biraz uzak oteller mevcut. Kaş merkezde kalmayı tercih edenler bunları göz önünde bulundursun derim.

Kaş Çukurbağ Yarımadası

Çukurbağ Yarımadası Konaklama : Çukurbağ Yarımadası’na Kaş merkezden kalkan dolmuşlar ile veya kendi aracınız ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Akşam merkezde alkol alıp otele nasıl dönerim diye düşünenler varsa merkezden dolmuş haricinde rahatlıkla taksi de bulabilirsiniz.
Burası merkeze göre çok daha sessiz ve sakin. Özellikle Instagram’da bolca gördüğünüz deniz manzaralı havuzların olduğu evler, oteller işte hep burada. İster Çukurbağ Yarımadası pansiyon ve otellerini tercih edebilir, isterseniz AirBnB gibi kiralama opsiyonlu yerler tercih edebilirsiniz.
Ayrıca şunu da belirteyim, buradaki konaklama fiyatları merkeze göre bir tık daha pahalı. (Bazen bir kaç katı!) Tabi otopark imkanı olan, merkeze göre daha sessiz ve sosyal medya için daha çok kare imkanı sunan bu yerlerin pahalı olmasını beklemek normal!

Kaş’ta Ne Yapılır?

Kaş’ta Dalış

Kaş batık dalışı

Kaş’a kadar gidip, suların altındaki güzelliklere şahit olmadan dönmemenizi şiddetle öneririm. Kaş, 21 farklı dalış noktası ile Türkiye’deki en güzel dalış noktaları listemizin başında geliyor.
Kaş’ın su altı güzellikleri ve dalgıçlara yaşattığı tecrübeler saymakla bitmez. Batık tank, batık uçak, muhteşem manzaralar sunan sualtı kanyonları, carettalar, barracudalar, binlerce yıllık amforalar sizlere su altında eşsiz bir deneyim yaşatacak.

kaş batık tank
Kaş’ta suyun altında bir çok batık var. Biz bu sefer bu tanka daldık, videoda izleyebilirsiniz.

Kaş’ta dalış yapmak için neler gerekli diye soranlarınız olacaktır, hemen cevap verelim. Dünya’nın her yerinde olduğu gibi Kaş’ta da tüplü dalış yapabilmeniz için PADI veya CMAS sertifikanız olmak zorunda. Hatta bazı Kaş dalış noktalarında tek yıldız veya Open Water seviyelerindeki sertifikalar da yetersiz kalıyor.

Ama hayatında hiç dalmamış veya ilk defa dalmayı deneyecekler için iyi bir haberim var. Kaş’ta dalış yapmak için dalış sertifikanız olmak zorunda değil, eğitmenler eşliğinde dalış merkezleri ile “tanışma dalışları” gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bu dalışlar sertifikalı dalgıçlarınkinden biraz farklı oluyor, en fazla 5 metreye eğitmen eşliğinde bire bir dalışlar şeklinde gerçekleşiyor. Biz Kaş’a gittiğimizde dalış için arkadaşımız olan eğitmen Mami‘yi tercih ediyoruz. Buradan kendisinin sosyal medya hesaplarına ulaşıp iletişime geçebilirsiniz. (2019 için tanışma dalış ücreti 150 TL.)

Kekova Tekne Turu

Kaş’a gidip Kekova’da tekne turuna katılmadan dönmek olmaz diyenlerdenseniz, o zaman Kaş limandaki günübirlik Kekova turlarından biri ile anlaşabilirsiniz. Sizleri özel araçlarla sabah alıp tekneye bineceğiniz yere götürüyorlar.
Tekne yolculuğu boyunca Tersane Koyu, Akvaryum Koyu, Batık Şehir, Korsan Mağarası‘nı gezip ardından Gökkaya Koyu‘nda yemek molası verdiriyorlar. Biz hakkımızı dalış ve denizden yana kullandığımız için tekne turlarına bulaşmadık. Ama sizin zamanınız varsa ve tekne turlarını seviyorsanız bu aktiviteyi değerlendirin derim.

Kaş Yamaç Paraşütü

Türkiye’de yamaç paraşütü denildiği zaman sanırım çoğu kişinin aklına Ölüdeniz’den sonra ilk olarak Kaş geliyordur. Koskoca dağların tepesinden kendinizi Akdeniz’in maviliklerine doğru bıraktığınız, muhteşem bir tecrübe. Meis adasını ve Akdeniz’in güzelliklerini kuşlar gibi gökyüzünden görmek isterseniz bu aktiviteyi bir düşünün derim. Laf aramızda yükseklik korkum olduğu için böyle bir aktiviteyi ömrüm boyunca yapamam :p Neyse biz Kaş gezi rehberi yazımıza devam edelim.

Kaş Plajları / Kaş’ta Nerede Denize Girilir?

Antalya Kaş plajları listemize kendi seçimlerimiz ile başlayalım istiyorum. İnternet aynı kelimeler ile Kaş plajlarının anlatıldığı binlerce blog ile doluyken ben kendi tercihlerimi ve sebeplerini anlatayım. Kaş kıyılarının kayalık olmasından dolayı biliyorum ki aklınızda Kaş’ta nerede denize girilir acaba gibi sorular vardır, gelin bakalım nerede güzel güzel denize girilir.

Limanağzı Koyu

Kaş Limanağzı Koyu Delos Beach

Bizim Kaş’ta denize girmek için ilk tercihimiz Limanağzı Koyu oldu. Ve hatta hep burası oldu diyebilirim çünkü çok hoşumuza gitti . Sessiz, sakin ve muhteşem bir koy.
Peki Limanağzı Koyu’na nasıl gidilir? Limanağzı Koyu’na araçla gelme imkanınız yok. Dolayısı ile Kaş limanından kalkan tekneler ile buraya gelmeniz gerekiyor. 2019 itibariyle gidiş-dönüş tek kişi ücreti 25 TL. Tekneler 09:00 – 19:00 arası çalışıyor ve minibüs usulü doldukça kalkıyor. Yaklaşık 15 dakikalık bir seyahat sonrasında 4 tane özel işletmenin (Nuri’s Beach, Delos Beach, La Moda Beach, Bilal’in Yeri) olduğu bir koya geliyorsunuz. İşletmelerin giriş ücretleri farklılık gösteriyor. Bazıları şezlong şemsiye ücreti alırken bazıları giriş ücreti almayıp yediğinizden içtiğinizden düşüyor.
Biz burada Delos Beach‘i tercih ettik, teknede tanıştığımız arkadaşlar bize burayı tavsiye ettiler. Sebebi ise çok basit, sessiz ve sakin olması.

Kaş Kaputaj Plajı

kaş kaputaj plajı

Kaş denildiği zaman çoğu kişinin aklına sanırız Kaputaj Plajı geliyordur. Gerçekten Türkiye’nin sayılı güzellikteki plajlarından bir tanesi kendisi. Kaş merkeze yaklaşık 20 km mesafede ve merkezden kalkan minibüsler ile buraya gün içerisinde ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla gelmek isterseniz hemen hatırlatalım, burada arabanızı park edecek yer bulmak hele hele erken gelmiyorsanız tam bir çile. Ne kadar kalabalık olduğunu, ve haliyle ana yol kenarında araç park etmenin nasıl bir çileye dönüşebileceğini merak ediyorsanız sayfanın başındaki videoyu izleyerek az çok fikir sahibi olabilirsiniz.
Kaputaj plajını Kaş Belediye’si işletiyor, dolayısı ile ücretini ödeyerek şezlong, şemsiye kiralayabilirsiniz. Ayrıca plajda yiyecek içecek bulabileceğiniz gibi duş ve benzeri imkanlarda mevcut.
Plaja inmek için 100 küsür basamak olması, rüzgar alan bir yer olduğundan dolayı genellikle denizinin dalgalı olması, yaz mevsimindeki kalabalık ve otopark sıkıntısını saymazsanız Kaputaj Plajı mutlaka gidip görmeniz gereken bir yer. Biz gittik gördük, ama yüzdük mü.. hayır 🙂

Küçük Çakıl – Büyük Çakıl

Küçük Çakıl Plajı Kaş merkezde bir plaj. “Küçük” sıfatını hakedecek kadar ufak olduğu ve merkezde olmasından dolayı kalabalık olması sebebi ile biz tercih etmedik. Ama Kaş merkezde kalıp “bi ıslanıp çıksam yeter” diyenlerin değerlendirebileceği bir koy. Ha unutmadan, suyu biraz soğuk 🙂

Büyük Çakıl Plajı ise merkeze 1,5-2 km mesafede (merkezden taksi ile gidebilirsiniz) Küçük Çakıl’a göre daha büyük olduğu için tercih edilen bir plaj. Giriş ücretsiz, şezlong ve şemsiye ücretleri varmış. Biz gidip gördük ama yine de çok kalabalık olduğu için burada da denize girmedik.

İnceboğaz Plajı

Antalay Kaş inceboğaz

İnanın burayı size tarif etmesem bile Çukurbağ Yarımadası yolu üzerinde kendi kendinize bulabileceğiniz bir yer. Yol üzerinde yol daralıyor ve daraldığı yerin her iki tarafında deniz gözüküyor. İşte İnceboğaz Plajı burası. Plajın bir tarafı Marina yönüne bakıyor ve sakin bir denize sahip. Bu sebepten çocuklu aileler burayı tercih etmiş. Hemen derinleşmeyen ve sakin bir deniz. Yolun karşı tarafı ise açık denize baktığı için daha dalgalı bu sebepten daha sakin. Burada şezlong kiralayabileceğiniz, bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir tesis mevcut. İki plajda aynı işletmeye sahip olduğu için istediğiniz taraftan denize girip çıkabilirsiniz.

Kaş Belediye Plajı

kaş belediye plajı

Kaş Belediye Plajı, Çukurbağ Yarımadası üzerinde İnceboğaz’ın biraz ilerisinde bir plaj. Belediye işlettiği için yeme içme diğer plajlara göre daha uygun. Tabi yine şezlong-şemsiye ücretleri var. Buranında sahil şeridine biraz ince kum dolgusu yapılmış bu sebepten girip çıkmak rahat, direkt kayalık ve derin bir deniz değil.
Buranın hoşuma giden bir yönü istediğin yere sandalye, havlu atıp oturabilme imkanın daha rahat çünkü geniş bir alan. Tabi söylemem gerek yok sanırım, büyük alanda insan sayısı da ona göre fazla ve bu da gürültü yoğunluğu anlamına geliyor. Ayrıca buranın büyükçe bir otoparkı var ve ücretsiz.

Kaş’ta Görülecek Yerler

Uzun Çarşı

Kaş uzun çarşıdaki aslanlı lahit

Kaş’ın meydanında kime sorsanız size göstereceği Uzun Çarşı. Arnavut kaldırımlı sokağın her iki yanında begonvillerin sarıp sarmaladığı ahşap cumbalı evleri görünce buraya bayılacak ve bolca fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Çiçek açmış begonviller, uyumakta olan kediler, muhteşem el işi eserlerle süslenmiş tezgahlar sizi büyüleyecek.
Uzun Çarşı’da biraz yürüdüğünüz zaman karşınıza Kaş’ın simgesi Aslanlı Lahit çıkacak. Koca bir çınarın gölgesinde binlerce yıldır Kaş’a gelen ziyaretçileri ağırlıyor kendisi. MÖ 4. yüzyıla tarihlenen bu lahitin üzerindeki yazılar ne yazık ki halen tam olarak çevrilemediği için burasının bir kral lahiti olduğuna inanılıyor. Haklılar tabi, böyle güzel aslan başları ile süslenmiş bir lahitin düz bir vatandaş için yapılmış olma ihtimali sıfır!

Antiphellos Antik Tiyatrosu

Kaş’ın bilinen en eski adı “Habesos”. Fakat Likya döneminde buradaki antik kentin adının “Antiphellos” olduğu yazıtlarla kanıtlanmış. Dolayısı ile buradaki antik tiyatronun adıda şehirin kendisinden yani Antiphellos ‘tan gelmekte.

4.000 kişilik seyirci kapasitesine sahip olan yapı M.S.2. yüzyılda onarım görmüş. 26 basamaktan oluşan tiyatronun sahnesi yoktur ve yapının en önemli özelliği Anadolu’daki denize cepheli tek tiyatro oluşudur. (Yok illa tek değildir diyenleriniz varsa derdinizi bana değil buradan Antalya Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletin lütfen)

Bence bu tiyatronun en önemli özelliği, Kaş’ta gün batımını izleyebileceğiniz en güzel nokta. Kaş merkezden 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde olan bu antik tiyatroya aracınızla gelme imkanınız da var. Alın yanınıza içeceğinizi, yiyeceğinizi, güneşin batışına yarım saat, bir saat kala çıkın buraya gelin. Muhteşem bir manzara eşliğinde güneşi batırın.

Patara Antik Kenti

Kaş Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti M.Ö.13’üncü yüzyıla ait Hitit metinlerinde “Patar” adı ile anılmakta. “Plajı varsa kesin o zamanlarda limanı da vardır” dediğinizi duyar gibiyim ve evet, haklısınız burası o zamanlarda bir liman kenti.

Kente ve plaja giriş tek kapıdan ücretli yapılıyor. Sadece plaja girmek isteyebileceğiniz gibi sadece kentide dolaşabilirsiniz. Müze kart geçerli, yanınıza almayı unutmayın. Bizim gibi unutmuşsanız merak etmeyin, kapıdan alma şansınız var.

Patara, Likya Birliği’ne üye kentlerden bir tanesi. Ünlü coğrafyacı Strabon’a göre Likya Birliği’ne bağlı tam 23 kent varmış zamanında. Bu kentler iç işlerinde bağımsız ve kendi meclisleri ile yönetilen kentlermiş. Hatta Patara Antik Kenti içerisindeki meclis, dünya tarihinde bilinen en eski meclis binası. Bu binayı görmeden buralardan gidecek değildim tabiki. (Videoda tabi ki var, izlemeden geçmeyin derim)

Patara Antik Kenti Meclis Binası

Likyalılar, Anadolu’nun öz halkıdır ve Anadolu’nun özgür kimliğine kim saldırmak istemişse karşısında tarih boyunca hep Likyalıları bulmuşlardır. Özgürlüklerine ne kadar önem verdiklerini Atinalı Sokrates şöyle dile getirmiştir. “Likyalılara hiç bir zaman hiç bir kimse bey olamadı”.

II.Ramses Mısır ordusu ile Hititlere savaş açtığında Anadolu’nun topraklarını ve özgürlüğünü korumak için Likyalılar, Hititlerin yanında kahramanca savaşmışlardır.
Homeros İlyada’sında, Kral Agamemnon önderliğindeki Yunan ordusu Truva önlerine geldikleri zaman Likyalıların Truva’nın yanında kahramanca savaştığını yazar.
Persler Anadolu’yu işgal ettiklerinde sıra Likya Birliği’ne gelir. MÖ 546’da Persler Likya Birliği başkenti Xanthos’u kuşatırlar. İlk çarpışma sonrası Likyalılar mağlubiyetin kaçınılmaz olduğunu anladıkları zaman Xanthos’a geri çekilirler ve tarihte eşi benzeri görülmemiş bir hamle yaparlar. Eşlerini ve çocukları bir yere toplayıp esir düşmesinler diye kendi elleri ile öldürür, sonrasında da kenti ateşe verirler ve Perslere son defa ölmek üzere saldırırlar.
Bunu tarihte sadece bir kere yaşanan bir olay sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Tam 500 yıl sonra, MÖ 46’da Brütüs kumandasındaki Roma ordusu yine birliği kuşatınca, teslim olmaktansa ölmeyi tercih ederler ve yine ailelerini öldürüp, kenti yakıp ölmek için savaşa giderler.

Likyalıları tanımadan Anadolu’yu tanımanız mümkün değildir. Bu sebepten dolayı yolunuz Kaş’a düşecekse, mutlaka gidip Patara Antik Kentini görün.

Patara Plajı ise Türkiye’de gördüğüm en muhteşem kum plajlardan bir tanesiydi. Biz plajda denize girmek yerine gün batımı için antik kente 2 km mesafedeki kum tepelerinin yolunu tuttuk. Buradaki kum tepelerinden güneşin batışını izlemek muhteşem. Ama hemen belirteyim, yol biraz bozuk ve biraz erken gidin yoksa araba koymaya yer bulamayabilirsiniz. Tahmin edeceğiniz üzere bu kum tepeleri de her yer gibi gün batımında epey kalabalık oluyor.

Antalya Kaş Patara Kum Tepeleri

Evet, uzun bir Kaş gezi rehberinin sonuna geldik. Burada anlattıklarımın hepsi ve çok daha fazlası YouTube sayfamdaki Kaş gezi videomda mevcut.

Ayrıca Ayvalık gezi rehberimi okumak isterseniz buyurun efendim. Tam 4 gün boyunca Ayvalık-Cunda gezisi.

Kendinize iyi bakın, başka bir gezi yazısında tekrar görüşeceğiz. Unutmadan, YouTube kanalıma abone olmak ücretsiz, bence bu fırsatı kaçırmayın 🙂

Mert Sezer
İnşaat Mühendisi / Vlogger / Youtube Kanal Geliştirme Danışmanı
Önceki İçerikYardımınız Gerekiyor
Sonraki İçerikIphone 11 Alınır mı?
Booking.com

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN YENİLER

TAKİP EDİN

574BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone